Poligrafia-druk

Blog Poligrafii: nowości w druku

Porady

Jak wygląda produkcja koszulek metodą sitodruku?

Jak wygląda produkcja koszulek metodą sitodruku?

Sitodruk to niezwykle popularna technika znakowania odzieży i innych tekstyliów. Jak wygląda taka metoda znakowania produktów? Jakie wady i zalety posiada sitodruk? Gdzie możemy kupić odzież, która znakowana jest właśnie poprzez metodę sitodruku?

Sitodruk – co to takiego?

Sitodruk który nazywany jest również drukiem sitowym, polega przede wszystkim na zastosowaniu specjalnych form drukowych, które wyposażone są w sita, aby przenieś dany wzór na wybraną przez Nas powierzchnię.

Sitodruk to jeden z starszych metod jeśli chodzi o druk. Aktualnie metoda ta wykorzystuje do druku innowacyjne maszyny, które pozwalają na zdecydowanie szybszą realizację druku. Taki druk jest również bardzo precyzyjny. Sitodruk wykorzystywany jest często na tekstyliach, metalu, wyrobach z drewna czy skórze.

Jak krok po kroku przebiega nadruk na tekstyliach metodą sitodruku?

Sitodruk to szybki i elastyczny sposób na produkcję koszulek z nadrukiem.

Sitodruk odbywa się w kilku etapach. Pierwszym etapem sitodruku jest odseparowanie kolorów od siebie, które zostają naniesione na wybrane podłoże pojedynczo. Kolejnym etapem jest przygotowanie formy drukarskiej wyposażonej w specjalne sito. Najczęściej w taki druku wykorzystywana jest emulsja światłoczuła, która zostaje utwardzona na sicie. W miejscach, w których nanoszony jest nadruk, emulsja nie zostaje utwardzana, poprzez co farba posiada zdolność przenikania tam przez sito. Następnie farby zostają nanoszone na wybrane fragmenty przy użyciu specjalnego rakla. Kiedy nadruk powstaje w ostatnim etapie , jest utrwalany w wysokiej temperaturze

Rodzaje sitodruku, które wykorzystuje się przy znakowaniu odzieży

W chwili obecnej możemy wyróżnić dwa główne rodzaje sitodruku – metoda bezpośrednia lub metoda transferowa:

 • Sitodruk bezpośredni – nadruk zostaje wykonany bezpośrednio na tekstyliach.
 • Sitodruk transferowy – początkowo nadruk zostaje wykonany na innym podłożu, często na folii albo papierze,a w dalszej kolejności zostaje on przeniesiony na inną powierzchnię.

Wady i zalety sitodruku na odzieży

Sitodruk ma wiele zalet, ale ma też wady, które należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o wyborze odpowiedniej technologii.

Niektóre zalety sitodruku na koszulkach to:

 • jest odporny na wszelkiego typu uszkodzenia,
 • nadruk jest trwały,
 • druk tą metodą może być stosowany na tkaninach i dzianinach,
 • kolory są wyraźne i żywe,
 • cena druku jest atrakcyjna.

Wady sitodruku:

 • czasochłonne
 • materiały nie są zdatne do ponownego wykorzystania
 • potrzebuje dużo miejsca
 • jeśli nakłady są niskie opłacalność druku jest słaba.

Gdzie można znaleźć koszulki wykonane metodą druku sitowego?

W tej chwili możesz bez problemu zamówić koszulki, które znakowane są metodą druku sitowego. Istnieje wiele drukarni oferujących taki rodzaj druku. Wystarczy, że zgłosisz się do drukarni z swoim gotowym projektem i poinformujesz o ilości potrzebnych egzemplarzy.


Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.